Trasy spacerowe z ośrodka

Nasze domki są idealnym punktem wypadowym do wycieczek na Kubalonkę, Stecówkę, Przysłop, Baranią Górę, a także bliższych: do ujęcia wody pitnej w Gościejowie, nad zaporę, na szlak prezydencki (z zamkiem prezydenta RP) i wiele, wiele innych.

Spacerek nad Małą Zaporę

Wychodznimy z ośrodka w kierunku na centrum i skręcamy za izbą regionalną w lewo. Na końcu dróżki ponownie w lewo i już zaraz przed nami wyłania się okazały wodospad. Przechodzimy przez mostek przy wodospadzie i kierujemy się według oznaczeń ścieżką do Karczmy Drewutni. Tam możemy przekąsić coś dobrego w zabytkowej chacie. Po wyjściu z Drewutni kierujemy się na wschód nad zbiornik przy zaporze. Obchodzimy go ścieżką od południa i docieramy do progu wodnego, po którym możemy przejść i dalej wydeptaną ścieżką wrócić do wodospadu od strony drogi.

Trasa spacerowa z ośrodka do źródełka wody pitnej

Zamiast iść poboczem drogi asfaltowej w kierunku zapory na Czarnym, można wybrać malowniczą trasę "górą". Wychodząc z ośrodka kierujemy się w stronę centrum, następnie zaraz za przystankiem PKS i izbą regionalną skręcamy w lewo (zamiast tego skrótu można po prostu na skrzyżowaniu z rzeką pójść w lewo na Czarne). Następnie wchodzimy na nowy szlak rowerowy przy wielkiej tablicy (UE). Idąc nim w górę dochodzimy do żółtego szlaku PTTK na Cienków. Kierujemy się nim do momentu rozwidlenia w prawo na niżej idącą ścieżkę ziemną, którą wybieramy (żółty szlak prowadzi dalej po płytach betonowych w górę). Trasa od tego momentu jest nieoznakowana, ale szeroka i dość wygodna. Idziemy słabo zarośniętym zboczem. Następnie wchodzimy w buczynę. Po prawej stronie od ścieżki odchodzi dość stroma "ścieżka" w kierunku drogi. Możemy wybrać ten skrót i już po chwili widzimy drogę asfaltową. Jeszcze najgorszy odcinek po kamieniach w dół i ladujemy kilka metrów od żródełka wody pitnej. Możemy tam napić się smacznej wody i uzupełnić jej zapasy w butelkach. Po czym skierować się dalej dróżką w kierunku leśniczówki i nad Zaporę (od leśniczówki szlakiem kawałeczek pod górę.)

Pętla Cieńkowska

Pętla Cieńkowska jest bardzo malowniczą trasą spacerową przechodzącą bezpośrednio przy naszym ośrodku. Możemy zacząć na przykład w kierunku skoczni, obchodząc ją z lewej strony. Po przejściu na pasach kierujemy się wzdłuż rzeki niedawno powstałą ścieżką, aż dotrzemy do wyciągów na Cieńków. Mijamy je i kierujemy się dalej by dotrzeć do niebieskiego szlaku PTTK(skręcamy w prawo w ul. Cieńkowską, a następnie Kędziorowską). Szlakiem docieramy na Cieńków, gdzie roztacza się piękny widok zarówno na Malinkę jak i na zaporę na Czarnym i Zameczek prezydencki. Po odpoczynku kierujemy się żółtym szlakiem na zachód. Po drodze mijamy kolejne punkty widokowe i wchodzimy w buczynę. Docieramy do Skoczni im. Adama Małysza. Zmęczeni mogą zjechać w dół wyciągiem krzesełkowym lub odpocząć w restauracji. Pieszo schodzimy dalej żółtym szlakiem aż do rozstaju dróg (ścieżka rowerowa z betonowych płyt prowadzi w prawo, żółty szlak skręca ostro w lewo do nieczynnego schroniska PTTK przy małej zaporze). Schodzimy w prawo do drogi. Dalej kierujemy się również w prawo dróżką między domami i wychodzimy na ul Malinka w pobliżu przystanku PKS. Stamtąd w prawo prosto do ośrodka.

 

Kubalonka i Zameczek Prezydencki

Zaczynamy od wyjścia z ośrodka w kierunku centrum i po czym za mostem schodzimy na czarny szlak PTTK w kierunku na Głębce. Szlakiem tym idziemy dość ostro w górę przez las (1h). Po wyjściu na polanę skręcamy na zielony i żółty szlak (uwaga na zwierzęta gospodarcze - tradycyjnie spacerują tamtędy kozy). Dalej zielonym szlakiem docieramy do centrum turystycznego na Kubalonce. Stamtąd kierujemy się do Zameczku Prezydenta krętą asfaltową drogą trzymając się najpierw czerwonego szlaku PTTK, a następnie czerwonego i zielonego szlaku rowerowego. Na skrzyżowaniu na Czarnym skręcamy w lewo w kierunku zapory. Poboczem docieramy do zapory i przechodzimy na drugą stronę po czym zielonym szlakiem schodzimy do leśniczówki. Dalej drogą docieramy do ujęcia wody pitnej. Stamtąd możemy wrócić do ośrodka drogą asfaltową lub "górą" - patrz "Trasa spacerowa z ośrodka do źródełka".

 

2 Responses

  1. admin
    Zapraszamy serdecznie.
    • aga
      Naprawdę przyjemne miejsce na wypad w góry!

Leave a comment